Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Lekcje dla Ukraińców już w lipcu

drukuj
przeczytano: 2371 razy
Paweł Palica, 18.06.2019

Sporym zainteresowaniem mieszkających w Goleniowie obywateli Ukrainy cieszyć się będą zajęcia z języka polskiego, które organizować chce dla nich gmina.

Na pierwsze, organizacyjne spotkanie w tej sprawie, który odbyło się wczoraj wieczorem w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Wojska Polskiego, przybyło około 150 osób. To znacznie więcej, niż zakładano, ale też najlepszy dowód na to, że temat warto podjąć. Wiadomo już, że zajęcia prowadzone będą w sześciu grupach o różnym stopniu zaawansowania, a pierwsze lekcje odbędą się 2 lipca.

Wszystko sfinansuje gmina Goleniów, która na ten cel wyłoży około 10 tysięcy złotych.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Dlaczego??? Ja za angielski dla dzieci płace sam. Drogi dziurawe, braki w infrastrukturze ale angielski dla tymczasowych mieszkańców zasponsorujemy.

dodany przez Biustonosz, dnia 18.06.2019, 17:02:24

Tak, zapłacimy. Nie za angielski, za polski.

dodany przez cm, dnia 18.06.2019, 17:34:06

To taki miły gest i ukłon w kierunku osób z Ukrainy. 10 tyś. pieniądze nie duże. Oby tylko Ukraińcy byli choć trochę wdzięczni za to ,to wtedy można będzie powiedzieć ,że było warto.

dodany przez IT, dnia 18.06.2019, 19:41:11

Pohamuj bute kolego. Jeden wdzieczny sie znalazl, jak ludzi z plonacych samochodow wyciagal ... takze `no worries`.
Zreszta jak Ukraincow dalej tak beda oszukiwac ( ZM Kania, Baltic Spinning, szeroko pojeta budowlanka czy transport), to niewiele ich u nas zostanie.
https://www.money.pl/gospodarka/250-tys-ukraincow-chce-wyjechac-z-polski-w-tym-roku-wiekszosc-mowi-to-przez-nieuczciwych-pracodawcow-6393264460367489a.html

dodany przez saturator, dnia 18.06.2019, 21:11:46

Zapłaćcie panie CM ale ze swoich, a nie naszych.

dodany przez Biustonosz, dnia 18.06.2019, 22:43:23

Nas też uczyli angielskiego za darmo , kto był na emigracji ten wie , a nawet kto się uczył to płacili , minimum. Tak dla informacji.

dodany przez Pawlak, dnia 19.06.2019, 14:11:31

No ja tutaj zgadzam się z Pawlakiem, też kiedyś jakiś czas byłem na emigracji.

Ja myślę, że na zachodzie starają się robić co tylko możliwe, żeby zapobiec tworzeniu się „gett”. Raczej nie są zainteresowani w tym, żeby Polacy, czy jakkolwiek inna mniejszość tworzyła wyizolowane enklawy, żyjące gdzieś poza społeczeństwem, posługujące się tylko swoim językiem, bojące się kontaktu z „tubylcami”, funkcjonujące na granicy ubóstwa, bo to jest potencjalne źródło problemów.
Raczej stara się zachęcać do nauki języka, zwyczajów, edukacji, uczestniczenia w życiu społeczności tak, żeby zapobiegać izolacji, tworzeniu się stereotypów, dzielnic biedy. Generalnie dąży się do tego, żeby jakoś się komunikować, żeby ci ludzie stawali się częścią społeczeństwa, „wmiksowywali” się w nie.
Mi się wydaje, że to jest ok.

Polacy na emigracji dostają wsparcie od państw przyjmujących. Wydaje mi się, że te wzory warto przeszczepiać i trochę pomóc emigrantom się tu zaadaptować. Tym bardziej, że podobnie jak w przypadku Polaków za granicą od czasu do czasu zdarzy się jakiś zadymiarz i dobrze jest móc to jakoś równoważyć fajnymi, dobrymi relacjami z większością Ukraińców, żeby jakoś te relacje budować poprawnie (traktować tych ludzi tak jak sami byśmy chcieli być traktowani mieszkając w obcym państwie – ja za granicą byłem traktowany dobrze i mile wspominam tamtych ludzi).

dodany przez wb, dnia 20.06.2019, 14:36:49

Nie porównujmy bogatego zachodu do biednej Polski. Te lekcje nie powinien rozrzutny burmistrz sponsorować (za nasze) tylko firmy zainteresowane emigrantami. Burmistrz niech się skupi na poprawie bytu nam Goleniowianom. Bo jak na razie to oprócz zalania centrum betonem to nic ciekawego nie zrobił.

dodany przez Biustonosz, dnia 21.06.2019, 08:49:19

Zapłacą po 1zł za godzinę nauki , bo chcą się uczyć i asymilować i buzie się zamkną "naukowcom" fucken , BUY !

dodany przez Pawlak, dnia 22.06.2019, 12:23:04

Fucken Buy? Właśnie tak się kończą darmowe lekcje Pawlak na waszej emigracji.

dodany przez Biustonosz, dnia 23.06.2019, 09:48:26

Moja emigracja nauczyła mnie bardzo dobrze i układ zbiorowy znam :))

dodany przez Pawlak, dnia 23.06.2019, 21:08:34

Dobry pomysł.
PS. zawsze spotykając kogoś pracującego w Goleniowie z Ukrainy, można wymagać aby mówił po Polsku. Właśnie z uwagi na te lekcje. Ci co byli na emigracji na zachodzie wiedzą, że tam musieli "krakać tak jak ony" bo tego wymagał klient. A także po to aby móc pracować i jeżeli była możliwość, to rozwijać się, awansować.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 24.06.2019, 14:20:23

Emigracja jest ok Ukraińcy w sumie tez tylko rozdawnictwo kasy nie jest ok. Kto chce się asymilować niech się asymiluje ale za swoje albo zakładowe.

dodany przez Biustonosz, dnia 24.06.2019, 17:30:07

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator