Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Makabryczne znalezisko

drukuj
przeczytano: 2751 razy
Paweł Palica, 05.06.2019

Duży problem z leżącymi przy prowadzącej przez wieś drodze zwłokami jelenia mają od kilku dni mieszkańcy Krępska.

Martwe zwierzę znaleziono na polu w poniedziałek, przy obecnie panujących temperaturach zrozumiała jest obawa, że szybko będzie się ono rozkładać. Co gorsza, ktoś uciął jego łeb, być może chcąc sprzedać go jako trofeum myśliwskie, widok jest więc makabryczny.

Komendant Straży Miejskiej Stanisław Surmaj powiedział nam dzisiaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami padlinę powinien usunąć właściciel pola, ten jednak kategorycznie odmówił. "Operacja" zostanie więc wykonana na zlecenie gminy, a ostatecznie rachunek i tak trafi do właściciela.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Proszę poczytać https://www.prawo.pl/biznes/kto-usuwa-padle-zwierzeta-z-terenu-nalezacego-do-osoby-fizycznej,167993.html

dodany przez xl, dnia 05.06.2019, 20:23:32

Średnio się dziwię właścicelowi, że nia ma zamiaru usuwać tej padliny. Ale skoro tak właściciela pola się czepiają, ja bym się czepiał na bezprawne wkracznie na teren prywatny. Jakąś tam uprawę widzę, pewnie gmina usuwając padlinę zniszczy kawałek uprawy, też niech za to zapłaci. A jak sobie zwierzęta upatrzą to pole na miejsce masowych samobójstw to ten rolnik czy właściciel pola pójdzie z torbami. Reasumując w Polsce nie opłaca się posiadać niczego ponad niezbędne minimum, bo tylko kłopoty mogą z tego być. Hipotetyczna sytuacja, ktoś w nocy przyjedzie na to pole i wyrzuci tira odpadów jakiś szkodliwych. No i właściciel pola ma pozamiatane. Przykładów można mnożyć w nieskonczoność. Polska to cudowny kraj :). Prawo jest tak skonstruowane, że obywatel jest bez szans.

dodany przez Hugo Stiglitz, dnia 06.06.2019, 11:08:04

Prosze zauwazyc jak dobrze w/w Komendant Strazy Miejskiej jest zaznajomiony z prawem. Nawet nie zadal sobie minimum trudnosci, aby sie dowiedziec podstaw prawnych, tylko straszy wokol swoja polwiedza. Dyletant kompletny, kwalifikuje sie do natychmiastowego zwolnienia, a conajmniej degradacji. Prawda jest taka, ze dzika zwierzyna jest wlasnoscia skarbu panstwa, i to on ponosi koszty, czyli w pierwszej kolejnosci gmina.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 06.06.2019, 11:58:52

A skoro zwierzyna jest wlasnoscia skarbu panstwa, wlasciciel terenu nawet nie ma prawa dotykac jej. Ma prawo zarzadac zwrotow kosztow zniszczen...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 06.06.2019, 12:01:29

No cóż, Hubert... Komendant ma na biurku odpowiedź Ministra Środowiska na poselską interpelację w sprawie padliny (DGO-I.070.37.2017.ER). I tam w konkluzji czytamy: "...reasumując, na właścicielu, posiadaczu lub zarządzającym nieruchomością ciąży obowiązek usuwania i unieszkodliwiania zwłok zwierzyny, w tym poniesienia kosztów z tym związanych. Obowiązek gminy w tym zakresie ogranicza się do nieruchomości gminnych, w tym dróg gminnych." A wcześniej jest obszerny wywód prawny.

dodany przez cm, dnia 06.06.2019, 14:03:20

Tu cos nie gra cm, ktos tu jest debilem...obowiazujace przepisy prawne sa debilne, czy debilem jest minister?

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 06.06.2019, 14:08:28

Szanowni/e - Zwierzę jest własnością skarbu państwa. Procedura powinna być taka (za myśliwymi), że następuje zgłoszenie do nadleśnictwa, nadleśnictwo zawiadamia konkretne koło łowieckie. Na miejsce przyjeżdżają przedstawiciele nadleśnictwa , koła łowieckiego, państwowej straży łowieckiej i to oni decydują o sposobie utylizacji i tego kto ma to zrobić. Z informacji uzyskanych na pewno nie ponosi kosztów właściciel nieruchomości. Takie obwiązują procedury i prawo w tym zakresie.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 06.06.2019, 14:59:17

...przewróciło się ? niech leży... , cały luksus polega na tym,
że nie muszę go podnosić, będę się potykał czasem,
będę się czasem potykał, ale nie muszę sprzątać..

dodany przez krew i jatka, dnia 06.06.2019, 20:13:32

A może to ofiara nieudanego polowania, porzucona na prywatnym polu? Chyba nie przypadkiem ktoś tam przyszedł obciąć zwierzęciu łeb! Obok są zabudowania, nikt nic nie widział? Tym bardziej w nocy? Dziwne.

dodany przez Mariusz, dnia 06.06.2019, 20:45:11

Mamy ciąg ministrów debili, którym KE musi tłumaczyć prawo. Nie należy powoływać się na debila, bo chwilowo to wygodne. W razie czego, wątpliwości należy rozpatrywać na korzyść obywatela. W różnych kodeksach to ostatnio wyraźnie podkreślono.

dodany przez .., dnia 07.06.2019, 06:46:58

Panie Mariuszu jakiego polowania??? Na jelenie jest teraz okres ochronny to pierwsza sprawa. Druga to taka, że byki jelenia są w czasie nakładania poroża, które jest pokryte tkanką - tzw.scypułem i należy definitywnie odrzucić argument polowania dla trofeum. Jak można rozsiewać plotki nie mając jakiegokolwiek pojęcia o podstawowych rzeczach? Ktoś odciął łeb z porożem? Jego problem. Ja współczuję tej osobie bo w za chwilę, wspomniana tkanka zacznie się psuć i będzie śmierdzieć. Panie Mariuszu trochę więcej rozwagi proszę. Ja mam jedną podstawową zasadę, którą zawsze się kieruję. Jeśli nie mam o czymś pojęcia, albo nie do końca znam temat to się zwyczajnie nie wypowiadam. Choćby po to, żeby nie robić z siebie głupka. Pozdrawiam

dodany przez diego706, dnia 07.06.2019, 07:47:59

Cała sprawa jest niepotrzebnie i bezsensownie rozdmuchana poprzez brak wiedzy ze strony organów, które się tym aktualnie zajmują. Ustawa Prawo Łowieckie wyraźnie stanowi, że zwierzęta łowne (do których dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 marca 2015r. gatunek jelenia niewątpliwie możemy zaliczyć) stanowią własność Skarbu Państwa. A do katalogu obowiązków gminnych ustanowionych przez ustawę - utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do OBOWIĄZKOWYCH ZADAŃ WŁASNYCH GMINY. Odnosnie interpelacji poselskiej - jest ona jedynie zapytaniem ministra odnośnie danej kwestii, a nie aktem prawnym powszechnie obowiązującym w Polsce.
W razie wątpliwości odsyłam do artykułu 87 Konsytucji RP. W związku z tym nie ważne na kogo biurku się znajduje, ustawa jest ważniejsza - a z niej jasno wynika, ze właściciel nieruchomości nie ponosi odpowiedzialności za usunięcie zabitej i podrzuconej na jego teren zwierzynie. Gminie przysługuje owszem roszczenie o zwrot kosztów za usunięcie zwierzyny, ale do Skarbu Państwa, a nie do właściciela nieruchomości. Radzę zweryfikować informacje, by nie nakręcać niepotrzebnie niedomówień i sprzecznych informacji.

dodany przez , dnia 07.06.2019, 13:10:48

Skoro cm wie, co ma w omawianej sprawie na biurku Komendant Straży Miejskiej, to wypowiada się w imieniu organu. Nikt inny nie może wiedzieć, co jest na biurku komendanta SM. Czyli cm wypowiada się w tym przypadku jako kto?

dodany przez Monika Janus, dnia 07.06.2019, 23:09:31

Gmina chyba chce pokazać, że obywatel jest dla gminy, a nie gmina dla obywatela. Radzę jednak zastanowić się władzom gminy, czy lepiej spełniać swoją rolę, czy narazić się na akty obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ktoś może np. w nocy truchło przywieźć i wyrzucić na schodach UG. Rolnicy mają nieoznakowane przyczepy ;) Sam rolnik oficjalnie może podrzucić twierdząc, że skoro organy nie działają, to pomógł i przywiózł. Co zrobiłaby gmina? Do sądu go podała? Do sanepidu? Sąd sam zruga gminę za brak umiejętności czytania prostych aktów prawnych i za bezczynność mogącą grozić wybuchem jakiejś epidemii.

dodany przez .., dnia 08.06.2019, 11:33:02

Ciężarówka uderzyła i wpadł na pole , raz widziałem dzika w rowie który leżał kilka dni napuchnięty też w wyniku kolizji z samochodem , a łeb to już robota ludków.

dodany przez Pawlak, dnia 09.06.2019, 14:40:00

Panie Komendancie SURMAJ jesteś pan chyba kompletnym debilem pierdzielić takie głupoty. Weź się Pan walnij łbem o ścianę. Zapraszam na to pole i wejście bez pozwolenia pierwszy będziesz Pan odpowiadał karnie za wejście na czyjąś prywatna działkę. Powodzenia

dodany przez IT, dnia 09.06.2019, 18:31:23

Panie diego706, zdaje się że to Pan określenie "a może" obrał za pewnik i idąc dalej, uzasadnia że to ja się mylę tworząc plotki. Oczywiście nie pozostaje mi nic innego jak przyznać Panu rację. Ad tematu, nie takie rzeczy widziałem w swoim życiu jeśli chodzi o środowisko myśliwych, swoje latka mam. Znaczną część życia z racji także hobby spędziłem na łonie przyrody, nie jedno widziałem ale plotek oczywiście nie będę rozsiewał. Oczywiście pozdrawiam.

dodany przez Mariusz, dnia 09.06.2019, 19:38:14

Panie Mariuszu. Trudno nie było tego uznać za pewnik, skoro jako "prawdopodobny" scenariusz podaje Pan tylko i wyłącznie kłusownictwo, bo inaczej tego nazwać nie można. Druga sprawa to taka mała moja prośba. Ja doskonale rozumiem jak w tym okresie postrzegani są myśliwi. Wiemy wszyscy jaka fala hejtu przetoczyła się przez to środowisko w ostatnim czasie. Ale proszę, nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Owszem jak w każdej grupie społecznej znajdą się tacy, którzy "wyróżniają się negatywnie". I owszem jestem za tym aby takie osoby karać - i to surowo. Ale nie możemy każdego traktować jednakowo. Ludzie są tylko ludźmi. Zawsze się znajdzie ktoś taki kto się wyłamie z pewnej grupy zachowaniem. I powtórzę raz jeszcze że każdy, kto nie przestrzega określonych zasad które zresztą powinien, powinien zostać ukarany. I nie ważne czy to myśliwy, kierowca, policjant czy ktokolwiek inny.

dodany przez diego706, dnia 10.06.2019, 07:58:48

Pełna zgoda. Życie uczy też aby nigdy nie mówić nigdy ;)

dodany przez Mariusz, dnia 10.06.2019, 11:36:03

Parę słów odnośnie tego nieszczęsnego jelenia. Zginął na drodze 112 w miejscu gdzie został znaleziony Miał to nieszczęście że wybiegł prosto przed nadjeżdżającego dostaw czaka kierowanego przez Pana O z Krepska Pojazd wymagał remontu po tym spotkaniu . Pan G z Krępska jadąc rano do pracy widział dwie osoby robiące coś przy jeleniu i stojący samochód. Osoby te prawdopodobnie pozbawiły jelenia głowy. Jeleń© w wyniku zderzenia z pojazdem padł około 3 -4 m od pasa drogowego. Wnioski przedstawicieli SM jakoby to padlina została celowo podrzucona należy włożyć między bajki na podstawie których to Komendant SM wydał decyzję "Operacja" zostanie więc wykonana na zlecenie gminy, a ostatecznie rachunek i tak trafi do właściciela.

dodany przez xl, dnia 11.06.2019, 22:35:55

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

21
Wtorek
Styczeń 2020
Agnieszki
Jarosława
Nory
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

"A gdzie można sie przenieść w sprawach lokalnych :-)?" - I tak trzymać!

"Panowie, Panie, powoli opuszczamy lokal. Nieoficjalnie RIP. Bylo milo te 16 lat z wami pisac. Lubilem was wszystkich oprocz dziuni/primadonny i epipatafiana. To do klikniecia..." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator