reklama

Park światła - odmieniam oblicze miasta

drukuj
przeczytano: 2409 razy
Leszek Ozimek, 30.04.2019

Z oceną oświetlenia miejskiego parku 750-lecia w Goleniowie burmistrz proponuje poczekać 2-3 lata i przyjmuje słowa krytyki, bo jego intencją nie jest kształtowanie gustów, tylko proponowanie koncepcji i idei.

Nowe oświetlenie goleniowskiego parku 750-lecia, które my nazywamy najjaśniejszym parkiem 750-lecia, a burmistrz Krupowicz parkiem światła, wzbudza duże kontrowersje. Co najmniej kilku tysiącom mieszkańców gminy ono się po prostu nie podoba, czemu dają wyraz choćby w internetowych komentarzach i towarzyskich rozmowach. Ten wyraźnie prześwietlony park, mógł być co najmniej o połowę mniej intensywnie oświetlony i znacznie przyjemniejszą dla człowieka barwą światła - co wykazaliśmy kilka tygodni temu w materiale wskazującym na techniczne możliwości zastosowania innych lamp. Ten materiał, jak i  generalnie krytyka tego oświetlenia nie zobligowały władz gminy do jakiejkolwiek rzeczowej reakcji na nią.  Wiceburmistrz Banach w rozmowie z nami publikowanej w gazecie wskazał, że takie było założenie koncepcyjne, którego celem było doświetlenie parku do celów rekreacyjnych. A tym, którym się takie rozwiązanie nie podoba, wiceburmistrz przypomniał wynik wyborów - ludzie oddając głos na Roberta Krupowicza, zaakceptowali wszystko to, co on w gminie robi, z oświetleniem parku włącznie.

Zapytaliśmy burmistrza Krupowicza, czy te głośne kontrowersje nie są wystarczającym powodem, żeby się z tego oświetlenia parku wytłumaczył mieszkańcom gminy.

- Teraz park daje możliwość rekreacji przez cały rok do późnego wieczora. Jest to absolutnie unikatowe podejście do architektury krajobrazu. Jest to park żyjący, z setkami nowych nasadzeń różnych roślin. Ten park w pełni pokaże swoje oblicze za 3-4 lata. Więc dajmy żyć temu parkowi. Te krzewy będą rosły, będą zasłaniały i tłumiły oświetlenie niższych lamp. Wiosną, latem i jesienią będziemy widzieli zupełnie inny efekt, kiedy liście będą na drzewach. Na razie mamy ocenę pustej przestrzeni. Według mojej oceny nasz park jest jedną z najlepszych realizacji architektury krajobrazu w tym kraju. Zbieramy wiele pozytywnych opinii na ten temat od ludzi z zewnątrz. Oczywiście przyjmuję słowa krytyki, ale nie jesteśmy tacy sami. Nie jest moją intencją kształtowanie gustów, po prostu jako burmistrz proponuję jakąś koncepcję, ideę. Słucham także ludzi, którzy się ze mną nie zgadzają. Z moimi realizacjami zawsze jest tak, że są dyskutowane. Przyszedłem do miasta i odmieniam jego oblicze i robię to konsekwentnie. Muszę się w związku z tym mierzyć z krytyką moich przeciwników, której wspólnym mianownikiem jest ocena mojej pracy. I z tym muszę żyć - odpowiedział burmistrz.  

Zapytany, czy mimo to wszystko co powiedział, jest szansa na korektę intensywności parkowego oświetlenia i jego barwy, burmistrz stwierdził:

- Poczekajmy, aż park zacznie żyć. Dajmy temu parkowi szansę, żeby pożył. Za rok, za dwa będzie wyglądał inaczej, a za trzy zobaczymy.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Koncepcja oświetlenia parku jest nie do przyjęcia. Nie jest możliwe aby przyrost roślinności na klombach spowodował zmniejszenie intensywności światła które świeci w oczy spacerowiczom na ścieżce i razi. Przynajmniej prawa panujące na tej planecie na to nie pozwolą.

dodany przez Mariusz, dnia 30.04.2019, 17:11:43

Bredzisz Pan ,panie Krupowicz!!!! I sam pan nie wierzysz w to co gadasz. Dziwne ,że według ciebie jest to super zrobione a setki ludzi śmieją się z tego parku. Jeśli takie to cudowne i super zrobione to skąd taka fala krytyki.? Odwaliliscie bubel nad bublami i próbujecie na siłę wmówić ludziom jakie to będzie piękne za 4 lata . Śmiech!!!!

dodany przez IT, dnia 30.04.2019, 17:48:01

Poczekajmy ze 2-3 lata, przez ten czas na pewno wiele żarówek się przepali i na pewno park zyska większe uznanie. A tak serio: czy ważniejsze są pozytywne opinie ludzi z zewnątrz czy negatywne opinie ludzi stąd, z miasta? Czy któryś z decydentów w ogóle mieszka w pobliżu tego parku?

dodany przez Pandemonium, dnia 30.04.2019, 21:18:22

Sytuacja z parkiem przypomina mi jak żywo sytuację z tego filmu. Kto jest kim chyba nie muszę objaśniać...

https://www.youtube.com/watch?v=2zJFhdZ6Ox4

dodany przez Pandemonium, dnia 30.04.2019, 21:24:06

Każdy wie, zwłaszcza pracownicy Gminy, że z Krupowiczem nie ma dyskusji.On wie najlepiej, tylko jego zdanie się liczy,nawet jeśli nie ma racji to nie daje się przekonać. W temacie lamp w życiu się nie przyzna że dali duuupci.

dodany przez AC/DC, dnia 30.04.2019, 22:06:27

Pytanie co ma oznaczac "park ma żyć?" Rozumiem,że pijaki mają mieć jasno.... hahahahahaha idzie ciepełko będzie żył !!!

dodany przez AC/DC, dnia 30.04.2019, 22:08:21

"burmistrz proponuje poczekać 2-3 lata" - z tym się zgadzam. Ileż to razy róznej maści eko...osobnicy wrzeszczą aby nie ruszać przyrody bo ginie szybko a rośnie powoli. Jeżeli posadzono tam ( iplanuje sie dalsze nasadzenia) roślinność, to faktycznie aby pokazała sie w pełnej krasie, trzeba i przyjaciela i wroga w jednym czyli ... czasu.
PS. jak ostatnio przejeżdżałem rowerem przez park (za dnia), zapytałem spacerowiczów czy im sie podoba, odpowiedź była twierdząca. Chyba muszę spróbować wieczornej jazdy, ale to zapewne na jesień bo teraz dzień coraz dłuższy :-).

dodany przez Michal Wentruba, dnia 01.05.2019, 14:58:23

Dzień coraz dłuższy, to fakt, ale najciemniej pod latarnią, radzę samemu się przekonać ;)

dodany przez Mariusz, dnia 02.05.2019, 09:59:05

Szanowni @ krytycy jasnej strony parku im. 750-lecia. Jak długo można być krytykiem ciągle tego jednego , jedynego tematu. Park jest odnowiony, oświetlenie jest takie jak zaprojektowano i jednym / wiecznym krytykantom nie pasuje/, innym takie rozwiązanie się podoba. Po prostu amatorom "ciemnego parku" pozostaje wybrać się na spacer do parku im. Paderewskiego lub w okoliczne piękne lasy. Z moich informacji póki co Lasy Państwowe nie przewidują oświetlenia Puszczy Goleniowskiej. Pozdro

dodany przez jzw, dnia 02.05.2019, 22:24:44

Tak długo będzie to krytykowane przy każdej okazji do póki nie zostanie poprawiona koncepcja tak, jak się należy. Nie skupia się źródła tak intensywnego światła na wysokości oczu ludzi którzy tam przebywają co kilka metrów. Światła, które zamiast oświetlać - oślepia. Nie podoba się to do lasu... Bardzo płytkie. Nie podoba się, nie czytaj.

dodany przez Mariusz, dnia 03.05.2019, 12:33:19

Szanowny @ Mariusz- " poprawiona koncepcja " przez kogo? Taką "koncepcję " wybrali specjaliści chyba od oświetlenia, nie sądzę bowiem że wymyśliła ową koncepcję jakaś osobowość urzędowa lub Pan Wacek złota rączka. Dajmy na to nową "koncepcję" wymyśli inny "specjalista" i zaraz się znajdą tacy którzy poprawioną "koncepcję" zaleją " falą krytyki"/cyt.Szanownego @ IT/ , i tak mona wkoło Macieju. Można by też zacytować Winstona Churchilla z czasów II wojny - " każdy głupiec może krytykować . I wielu to robi". Pozdro

dodany przez jzw, dnia 03.05.2019, 21:12:17

Światło padające z góry w dół wystarczy, aby nikt tej koncepcji nie krytykował podobnie jak w wielu miejscach na świecie. Nic więcej nie potrzeba. Na prawdę myśli Pan że w przypadku prawidłowego padania światła, które pomija kąt widzenia człowieka, w tym miejscy byłby nie właściwy?

dodany przez Mariusz, dnia 03.05.2019, 22:08:46

@jzw
No właśnie- ciekawe kto odpowiada bezpośrednio za projekt oświetlenia parku, jacy "specjaliści"? Byłbym za oświeceniem mieszkańców w tym temacie

dodany przez Pandemonium, dnia 04.05.2019, 00:24:46

Koncepcje oświetlenia wymyślili Ci którzy chcieli sprzedać jak najwiecej lamp. Zatwierdził ten który bezmyślnie ufa sprzedawcy i teraz powinien za to zostać zamknięty w tym parku by przekonać się ze to nie było dobre.

dodany przez Biustonosz, dnia 05.05.2019, 10:28:49

Zatwierdzającego to trzeba zamknąc ale w naprawdę innym miejscu!

dodany przez behemot, dnia 05.05.2019, 17:34:01

Szanowni@ Biustonosz i behemot- miast dywagować lub ujadać , możecie złożyć odpowiedni wniosek do instytucji która mieści się w naszym mieście naprzeciwko dworca kolejowego. Do dzieła !! Pozdro

dodany przez jzw, dnia 05.05.2019, 21:17:06

JZW czy ja pisałem o zamknięciu w więzieniu??? Pisałem by autor tej koncepcji spędził pare godzin w tym rozświetlonym miejscu to może zrozumie co tez najlepszego uczynił.

dodany przez Biustonosz, dnia 06.05.2019, 15:26:26

Ja natomiast miałem na mysli jedną z placówek finansowanych z funduszu zdrowia ( względnie prywatną palcówkę)!

dodany przez behemot, dnia 06.05.2019, 16:05:49

"Według mojej oceny nasz park jest jedną z najlepszych realizacji architektury krajobrazu w tym kraju." Czy to jeszcze megalomania czy juz zaburzenia osobowości?

dodany przez behemot, dnia 13.05.2019, 08:54:43

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert z okazji 60-lecia LO w Goleniowie

Wiesław Krause - 20.09.2019

24
Wtorek
Wrzesień 2019
Dory
Gerarda
Maryny
Wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Informuję przedpiszcę iż złomowanie auta jest darmowe, a nawet parę zeta można dostać, więc to chyba nie kwestia nie posiadania środków na złomowanie...aczkolwiek ludzkie motywacje są nieodgadnione...." - Spłonęło auto

""Titaniciem" ? Titanikiem" - Spłonęło auto

"Czyli co, palimy, jak wysypisko, to gmina mi zezłomuje? Bezmyślne. Obok inna samochody. Właściciel płacił za parking, a nie miał na zezłomowanie?" - Spłonęło auto

"@JMD Większość spraw które Pan opisał nie jest normalnością, ale też ja nie chcę, by były one uznane za normalność i nie paraduję, by szanować homoseksualne stosunki płciowe między "spasionym jak ś..." - POparcie burmistrza

"Te dziki pojawiają się także przy lesie obok liceum, basenu i szkoły muzycznej. Mamy tu ładny las mieszany, gdzie jest sporo buków i dębów. Dziki potrafią nastraszyć spacerowiczów, bo jest ich całkiem..." - Agresywne dziki

"Panie Mariuszu. A jak Pan w takim razie wytłumaczy fakt, że na terenach gdzie buczyny i żołędzi jest pod dostatkiem ,dziki (bo o nich tu mowa) i tak wolały zaglądać na pola rolników? Czyżby przestały ..." - Agresywne dziki

"Za leb, oprzyrzadowanie w reke i niech chlopina w pocie czola rewitalizuje cala murawe. Takie przejawy ulanskiej fantazji bezwzglednie trzeba tepic, jesli to mozliwe juz w zarodku." - Drifting na murawie

"@Michał Niklas Czy dla Ciebie normalnością jest gwałcenie kleryków w seminarium przez biskupa Paetz, molestowanie dzieci przez wielu przedstawicieli KK, żerowanie na emerytach przez Rydzyka, ilu wi..." - POparcie burmistrza

"Powód jest znany. Driftował na trawie bo tym swoim starym BMW nie pociągnąłby na asfalcie. He he he." - Drifting na murawie

"Żadne porachunki, auto opuszczone od lat. I komuś zawadzała na parkingu..." - Spłonęło auto

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator