Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Podatki mocno w górę?

drukuj
przeczytano: 2731 razy
Paweł Palica, 18.11.2019

Wyjątkowo duży wzrost podatków od nieruchomości planują władze gminy Goleniów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zapłacić nawet 23% więcej niż do tej pory.

Przez długie lata podatki od nieruchomości rosły nieznacznie, zazwyczaj po prostu ich wysokość dostosowywana była do poziomu 80% stawek podanych na dany rok w obwieszczeniu Ministra Finansów. Tym razem, niestety, skok będzie bardziej widoczny, o ile bowiem w przypadku budynków mieszkalnych będzie to 80,25%, to w przypadku budynków i gruntów pod działalność gospodarczą - blisko 95%. Wzrost stawek podatkowych uzasadniono prognozowaną przez Narodowy Bank Polski inflacją na rok 2020 w wysokości 2,9%, obniżeniem podatku PIT z 18 na 17% (co oczywiście przełoży się na mniejsze wpływy do budżetów gminnych), wzrost płacy minimalnej, a także wynagrodzeń nauczycieli oraz zakupu energii elektrycznej.

Jak to się przełoży na konkrety? W przypadku budynków mieszkalnych trzeba by zapłacić - wszystkie "rachunki" obowiązują w skali rocznej - o 5 gr więcej niż do tej pory, czyli 65 gr za metr kwadratowy. Kwotowo nie będzie to wielkie obciążenie, znacznie mocniej odczują planowaną zmianę właściciele działających w naszej gminie firm. Za każdy metr kwadratowy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, trzeba będzie bowiem zapłacić 22,70 zł, czyli 4,27 zł więcej niż w tym roku (wzrost o 23%), za metr kwadratowy gruntu pod działalność gospodarczą 90 gr za metr kwadratowy (obecnie 72 gr). W przypadku większych powierzchniowo zakładów pójdzie więc to w tysiące złotych rocznie.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

"obniżeniem podatku PIT z 18 na 17% (co oczywiście przełoży się na mniejsze wpływy do budżetów gminnych)" - to są prognozy. Zasadniczo przy większej liczbie zatrudnionych, a tak jest, od czasów "dobrej zmiany" bezrobocie maleje i jest rekordowo niskie, to nie powinno być żadnej różnicy. A wręcz postawiłbym tezę, że wpływy za ostatnie lata wzrosły. PS. Czy też jest to kwestia zasypania "dziury" za udzielone ulgi podatkowe dla firm działających w SSE Łozienica, o ile takie były?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 18.11.2019, 13:52:31

Panie Michale o jakiej "dziurze" Pan mówi?

Z tego co wiem ulgi są na określony okres.
Każdego roku do kasy Gminy Goleniów z tytułu (tylko podatku od nieruchomości)
wpływają kwoty, które przekraczają milion złotych (może nawet kilka milionów?).

dodany przez Michał Grzybowski (jerzu007), dnia 19.11.2019, 01:42:47

efekt rozdawnictwa naszych podatków rusza na dobre, brak siły roboczej , podatki w górę , co spowoduje w krótkim czasie znaczne obniżenie inwestycji i napływ kapitału. w naszym mieście jest tak , najpierw zachęta ulgami na 1-5 lat a teraz 23% w górę można i tak tylko co dalej ?

dodany przez mercedes555, dnia 19.11.2019, 08:08:58

Szanowny Michale Grzybowski (jerzu007), dnia 19.11.2019, o dziurze budżetowej. Nie dotyczytałem jaki deficyt ma budżet Gminy Golenióe? Bo jak jest zrównoważony to co innego.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 19.11.2019, 12:45:53

Najsampierw 3 lata zamrażarka , a teraz huzia na Józia , nie źle ...

dodany przez Pawlak, dnia 21.11.2019, 19:53:33

I tak na końcu zapłaci konsument ;)

dodany przez seroy, dnia 24.11.2019, 22:17:01

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

21
Wtorek
Styczeń 2020
Agnieszki
Jarosława
Nory
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

"A gdzie można sie przenieść w sprawach lokalnych :-)?" - I tak trzymać!

"Panowie, Panie, powoli opuszczamy lokal. Nieoficjalnie RIP. Bylo milo te 16 lat z wami pisac. Lubilem was wszystkich oprocz dziuni/primadonny i epipatafiana. To do klikniecia..." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator