Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Ułatwić asymilację

drukuj
przeczytano: 1242 razy
Paweł Palica, 25.06.2019

W najbliższą sobotę, czyli 29 czerwca, w Goleniowie startuje projekt mający ułatwić przebywającym w naszym kraju kobietom pochodzącym spoza Polski proces integracji z nowym środowiskiem.

Pierwszym akcentem międzynarodowego projektu SIMRA będzie piknik rodzinny, który złożony będzie z kilku osobnych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się w południe zumbą dla dorosłych na scenie amfiteatru oraz animacjami dla dzieci na podwórzu Teatru Brama, później odbędzie się parada dziecięca, w teatrze zobaczyć będzie można rodzinny spektakl "Sen Marudy", odbędzie się ognisko integracyjne, a po nim impreza przeniesie się na plac przy spichlerzu, gdzie zaplanowano folkowe przytupy z gośćmi z zagranicy i minikoncert Teatru Brama, a także prezentację na temat projektu SIMRA. O godz. 19 w amfiteatrze posłuchać będzie można muzyka polskiej i ukraińskiej, a wszystko zakończy się potańcówką, do której od godz. 22 na placu przy spichlerzu przygrywać będzie Kapela Teatru Brama.

Szczegóły TUTAJ.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

To jest fajne, choć młodzi pewnie woleli by dyskotekę :-)

Natomiast ja bym w jakiejś perspektywie czasowej, w zależności od możliwości starał się iść w kierunku stworzenia czegoś w rodzaju informacji o tym jak funkcjonować w Polsce i jak załatwiać podstawowe rzeczy.

Czegoś co by za bardzo nie obciążało budżetu (może dałoby się to zrobić w oparciu o jakieś działające organizacje ale żeby to było jakimś realnym wsparciem w sytuacjach wymagających pomocy.

I tu myśle o miejscu w którym można dostać takie informacje jak:
1) co zrobić jeżeli się zachoruje?
2) co zrobić jeżeli zachoruje dziecko?
3) co zrobić żeby być ubezpieczonym?
4) jak dostać i wykupić receptę?
5) co zrobić jeżeli straci się pracę?
6) jak zapisać dziecko do szkoły/przedszkola?
7) jak postępować w przypadku rasizmu?
8) gdzie zgłaszać wypadek, kradzież, sytuację zagrożenia?
9) kiedy i gdzie się rozliczać podatki i jakie są konsekwencje nierozliczenia
10) jak sortowac śmieci?
11) jak sobie poradzić w sytuacji awarjnej jak ktoś nie mówi po polsku a trzeba się dogadać - bo np jest wypadek, osoba jest w szpitalu, trzeba się czegoś o niej dowiedzieć - skąd wziąć w awaryjej sytuacji tłumacza?
12) co zrobić jak ktoś nie ma na Ukrainie do czego wracać a tutaj nie wytrzymuje, zaczyna się staczać, wpadac w nałogi i toworzy tu powoli jakąś metę
13) co zrobić w przpadku, gdy jest się narażonym na jakąś przestępczość (nie zna się języka i pada ofiarą jakiś naciągaczy)
itd

Ja nie mówię o jakimś dużym zaangażowaniu, bo na to pewnie nie ma budżetu. I nie mówię też o jakimś niańczeniu (bo my tez nie jesteśmy niańczeni). Natomiast myślę, że z czasem w miarę możliwości można spróbować dać poczucie jakiegoś minimum bezpieczeństwa, jakąś informację, że w razie problemów ktoś spróbuje pomóc, udzieli jakiejś informacji.

Bo to też buduje jakieś zaufanie do państwa przyjmującego, może lepszą współpracę, może większe szanse na integrację.

Na razie to może nie jest jakiś bardzo palący problem ale jeżeli imigracja zacznie rosnąć jeszcze bardziej (a zbliżamy się do niżu demograficznego w Polsce i prawdodpodobnie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników), to trzeba się będzie przygotować do tego, że obcokrajowcy staną się stałym elementem życia w Polsce.

I jakoś trzeba będzie sobie układać wzajemne relacje, tak jak na zachodzie temte władze próbują układać życie z Polakami.

Może tak się nie stanie ale ja bym mimo wszystko planował, brał wzorce z zachodu.

dodany przez wb, dnia 25.06.2019, 19:39:10

Tym bardziej, ze ci ludzie tutaj ciężko pracuja, płacą podatki, tak jak my na zachodzie.

dodany przez wb, dnia 25.06.2019, 19:52:14

Ja domagam się festiwalu LGBT w Goleniowie! Zrobimy ogromną paradę ulicami miasta i potem wielki melanż nad Iną, a na deser zaprosimy Rafalalę! Uważam, że taka forma integracji byłaby o wiele lepsza, tym bardziej, że byłby to festiwal międzynarodowy!

dodany przez Primadonna, dnia 25.06.2019, 23:35:52

Podstawa to znajomość języka , nie koniecznie literackiego gdyż z czasem przyjdzie i taki , a w Polsce , nie zakładam że dojdzie do multi culti , Oni by już tu byli , tylko za cienki socjal i zasiłki i tak trzymać ! Najsampierw systematyczna praca , potem lepsze życie.

dodany przez Pawlak, dnia 26.06.2019, 18:35:01

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator